Menu
CZK Měna
> Jak vybrat koloběžku

Jak vybrat koloběžku

 

Koloběžky jsou stále populárnějším způsobem dopravy a volnočasovou aktivitou pro děti i dospělé. Kromě toho, že se jedná o poměrně snadnou a ekologickou variantu dopravy po městě, jsou také skvělým způsobem jak strávit čas. Pokud se chcete vyhnout omylům a tápání při výběru vhodného modelu, mrkněte na náš článek, kde vám poradíme, jak na to a můžete rovnou omrknout i naši nabídku koloběžek ACRA, Mondo nebo Brother.  
 

Nejprve je dobré vědět, na jaké typy lze koloběžky řadit. Jednotlivé typy a modely se vyznačují určitými vlastnostmi, které by měly odrážet především druh a styl jízdy. V dnešní době, kde je tento trend skutečně hojně rozšířený, se můžete setkat hned s několika druhy, nejčastěji to však budou:

  • Skládací koloběžky
  • Pro dospělé x dětské koloběžky
  • Freestyle koloběžky
  • Sjezdové koloběžky




 

Pro každou z těchto kategorií je typický určitý souhrn jízdních vlastností, to jsou například:
  • Koloběžky pro sportovní účely – vyrobeny z odolných materiálů, více aerodynamické, kvalitní brzy.
  • Pro turisty – základem je pohodlná jízda, plnější a bytelná konstrukce, široký rám a kola.
  • Městské koloběžky – pro rychlou dopravu z bodu A do bodu B, velká až středně velká kola, ruční a zadní nášlapná brzda.

Nosnost koloběžky
Nosnost koloběžky je jedním z vůbec prvních klíčových parametrů, kterých si musíte všímat. V manuálu výrobce vždy uvádí maximální zatížení/hmotnost osoby, pro níž je koloběžka vhodná. Je potřeba ale myslet na to, že při jízdě na nerovném terénu a hrbolech se váha řidiče, působící za dopadu, zvyšuje. Pro jízdu v náročnějších terénech lze proto doporučit koloběžku se zátěžovou rezervou.

V případě dopravy po městě na relativně rovném terénu si vystačíte s koloběžkou se standardní nosností (cca do 100 kg). U dětských modelů je nosnost nižší, cca do 60-80 kg, najít ale můžete také modely i s vyšší  zátěžovou hodnotou. 


 



Velikost a typ koleček
Zde v podstatě platí stejné pravidlo, jako třeba u bruslí apod. – větší kolečka znamenají rychlejší jízdu za cenu horší ovladatelnosti. Z toho důvodu jsou malá kolečka vhodná pro začátečníky nebo se s nimi setkáte u dětských modelů koloběžek.

Silniční a sjezdové koloběžky, kde je důležitým parametrem právě rychlost, se setkáme zejména s velkými koly. Oproti tomu freestylové modely, u kterých očekáváme co nejlepší ovladatelnost, je vybavena koly malými.

Materiál koleček
Podstatným faktorem je také tvrdost kol, která silně ovlivňuje rychlost a pohodlí při jízdě. Měkká nafukovací kola jsou vhodné zejména do terénu a na nerovné povrchy. A to zejména díky lepší přilnavosti a tlumení otřesů. Tvrdší typy koleček (PVC, PU, bantamová) jsou naopak mnohem rychlejší a pro dosažení maximální rychlosti nemusíte vynaložit tolik úsilí, jako v případě měkkých kol, nevýhodou však je, že ucítíte jakoukoli nerovnost.

 


Brzy, brzdový systém
V základu můžeme rozdělit tři typy brzdných systémů – nášlapné, čelisťové, kotoučové brzdy. Všechny se liší dle funkčnosti, stavby i cenového rozpětí, proto byste jejich výběr neměli podcenit. Pro jízdu ve městě si vystačíte s nášlapnou zadní brzdou, pokud si ale chcete pojistit kvalitu, můžete vybírat z modelů s čelisťovými brzdami. Oba typy – nášlapné a čelisťové jsou jednoduché na údržbu a cenově dostupné.

Kotoučové brzy jsou již vhodné pro zkušené sportovce, účastníky závodů apod. Jsou cenově mnohem nákladnější, vyžadují pravidelnou péči, ale pro profesionální účely jsou ty vůbec nejlepší.

Konstrukce a rám
U koloběžek se nejčastěji setkáme s materiály – ocel, hliník, karbon. Kombinace ocelového těla a hliníkových řídítek je asi vůbec nejrozšířenější v kategorii dětských i koloběžek pro dospělé. S karbonem se setkáte u již profesionálních modelů, v dražších cenových relacích.

 

                        
 


Výška řídítek
Výška řídítek pro dospělého člověka je obvykle v rozpětí 80-110 cm. U dětí je tomu pak okolo 50 cm. Podstatou je, abyste se při jízdě nekrčili, nepředkláněli apod. Jízda by pro vás měla být přirozená a to včetně celého držení těla. Nepřirozené předklony jsou nevhodné pro svaly i záda. Pokud si tedy nemůžete koloběžku v obchodě vyzkoušet na vlastní kůži, si správnou délku před nákupem pořádně ověřte.


 

Teď už víte vše, co potřebujete, tak hurá nakupovat!

Příjemné nákupy vám přeje tým ACRA Sport. 


 

Vybrat koloběžku