Menu
CZK Měna
> Jak vybrat eliptický trenažér

Jak vybrat eliptický trenažér

 

Výběr eliptického trenažéru může být pěkný oříšek, zvlášť tehdy, kdy s jeho pořizováním ještě nemáte zkušenosti. Co je při výběru elipticalu důležité a na jaké parametry se soustředit se dozvíte v tomto článku.

Při nákupu elipticalu jsou prioritně důležité vaše fyzické parametry/proporce, konkrétně tedy hmotnost, výška ale také způsob chůze/ergonomie/délka (každý uživatel preferuje jiný způsob a dynamiku kroku). Pro uživatele s vyšší hmotností je naprostou nezbytností odolný a masivní rám, který ovlivňuje celkovou stabilitu při cvičení i samotnou životnost stroje.

Konstrukce a tvar kroku
V podstatě se můžete setkat se čtyřmi druhy/konstrukcemi elipticalů. Jednotlivé typy se pak liší tvarem kroků, velikostí a přirozeně také tvarem konstrukce, ale také ergonomií/pohodlím.

1) Elipticaly s umístěním setrvačníku vzadu a pedály vedle něj
Jedná se o vůbec nejlevnější řešení, pohybující se v relacích 5000 – 30 000 Kč, obvykle jsou vyráběny s rámem o dvou velikostech (kratší krok – 30 cm; delší, univerzální krok – 40 cm). Univerzální krok je vhodný pro vyšší osoby (cca nad 170 cm). Naopak pro osoby s nižší výškou bohatě postačí krok kratší. Nevýhoda tohoto stroje spočívá v poměrně nepřirozeném tvaru kroku, který je závislý zejm. na délce a výšce kroku. Výhodou je naopak, oproti dalším modelům, nejlepší cenová dostupnost.

2) Eliptické trenažéry s umístěním setrvačníku vpředu
Tyto elipticaly jsou velmi populární variantou pro domácí použití. Cvik je přirozený, šetrný na klouby. Zpracování stroje vyniká dobrou konstrukcí, díky které je provádění cviků jednoduché a plynulé. Takové stroje, včetně ložisek, lze pořídit za cca 20.000 Kč. Oproti první variantě je konstrukce kvalitnější, vhodná i pro vyšší zátěže a disponuje delší životností.

3) Elipticaly s nášlapy pod setrvačníkem
Jsou nejrozšířenější mezi profesionálními stroji, vhodné do fitcenter nebo pro již skutečně zkušené sportovce s vysokými nároky. U těchto strojů je ergonomie kroku naprosto přirozená a plynulá, s minimální roztečí nášlapů. Masivní a odolná konstrukce je rovněž vhodná také pro těžší osoby s vysokou zátěží. Vybrané modely je také možné, pro účely úspory místa, složit. Cenově se tyto stroje pohybují od cca 28.000 Kč.

4) Elipticaly s variabilním nastavením kroku
Tento typ stroje skvěle imituje krok i běh s odlišnou délkou kroku, stepper i šlapání na rotopedu. Prvotřídní konstrukce tedy umožňuje ,,spojit‘‘ hned několik strojů a cviků v jednom. Při pořízení takového stroje počítejte s částkami od 50.000 Kč.


 

       


Nosnost trenažéru
Nosnost konstrukce je přímo závislá na masivnosti konstrukce. Nosnost stroje uvádí sám výrobce, z toho důvodu se můžete setkat se stroji do 10.000 Kč, které uvádějí nosnost 100 kg, stejně tak jako stejný typ stroje od konkurenčního značkového výrobce ale za dvojnásobnou cenu.

Proto se při výběr v prvé řade orientujte dle hmotnosti samotného stroje. Důležitou roli samozřejmě také hraje použitý materiál, to však obvykle z pozice laického kupujícího nepoznáme. V takovou chvíli je proto vhodné, obrátit se s radou přímo na prodejce.
 


Sklon pojezdu
Určité modely elipticalů umožňují také variabilní nastavení sklonu, to napomáhá k maximálně realistické simulaci šlapání. Díky tomu můžete také měnit zatížení hýžďových svalů a dolních končetin. Změnu sklonu lze provádět manuálně nebo elektronicky (servomotor – lze měnit i během posedu). Zatímco v minulosti touto funkcí disponovaly zejména profesionální modely, dnes se s ní setkáme také u rodinných strojů.

Šlapací střed
Je snad vůbec tím nedůležitějším dílem elipticalu, protože silně ovlivňuje životnost stroje a tichost chodu při cvičení. Mezi nejlevnějšími modely najdete miskový šlapací střed – tento typ potřebuje pravidelný servis/seřízení a dochází k jeho opotřebování.

Kvalitnější varianty jsou vybaveny šlapacím středem s kuličkovými ložisky, které jsou oproti první variantě naprosto tiché a bezúdržbové. Vždy je ale potřeba pamatovat, že i stroje s lepšími středy se mohou lišit, a to zejména na základě kvality použitých materiálů apod.

Ovládání zátěže
I zde budete mít v zásadě dvě volby, manuální ovládání zátěže, prostřednictvím otočného regulátoru nebo elektronické ovládání elipticalu, kde je zátěž ovládána prostřednictvím PC, příp. telefonu, tabletu či jiného smart widgetu.

Manuální regulace – zde zátěž měníte pomocí mechanického kolečka (regulátoru) na stupni 1 – 8.
Elektronická regulace – nastavení tlačítky + - na displeji nebo rovnou navolením konkrétního tréninkového programu (těmito programy disponují zejména ty nejdražší varianty strojů). Typy tréninkových programů se vždy liší vždy dle prodejce, značky a typu stroje.

 
Brzdný systém
Nejrozšířenějším brzdným systémem je systém magnetický, zde je vytvářen odpor prostřednictvím permanentních magnetů. Jejich přibližováním či oddalováním od setrvačníku je pak ovlivněn brzdný účinek. Výhodou těchto brzd je její tichost a v případě dobrého provedení téměř neomezená životnost. Pozor si dejte, pokud vybíráte mezi nejlevnějšími modely, které mohou být osázeny nekvalitními plastovými díly, čímž je ovlivněna také odolnost a trvanlivost stroje.

Další variantou jsou tzv. brzdy indukční (elektromangetické). Nedochází zde k žádnému pohybu a brzdný systém je ovládán přímo integrovaným počítačem. Jejich nevýhodou je nákladná oprava v případě poškození.

Hmotnost setrvačníkové hmoty
Tento parametr do velké míry ovlivňuje plynulost při šlapání. Modely s nejtěžšími setrvačníky jednoduše nabízejí nejkomfortnější jízdu/chod.

  • Pro začátečníky, lehčí osoby – minimální zátěž (5-7 kg)
  • Pro standardní kondiční šlapání – 10 až 15 kg
  • Pro sportovce – zátěž 15 kg a více

Měření tepové frekvence
Dnes je již ¾ elipticalů vybavena funkcí měření tepové frekvence. Často se setkáte se snímači tepu, místěnými na rukojetích stroje. Protože není možné cvičit neustále s plně přitisklými dlaněmi, jsou tyto snímače vhodné zejména pro orientační/občasné měření.

 
Pro maximálně přesné měření se neobejdete bez hrudního pásu, který prostřednictvím signálu (Bluetooth, analogově) přenáší informace do integrovaného počítače, jenž tyto údaje zpracovává.
 
Složení stroje
V rámci úspory místa lze možné některé stroje složit, příp. alespoň přemístit, díky přepravním kolečkům.
 
Doufáme, že teď už pro vás bude výběr eliptického trenažéru hračka, mrkněte na naši nabídku elipticalů ACRA a Brother a vyberte si ten pravý přesně pro vás.


 

Vybrat eliptický trenažér