Menu
CZK Měna
> Jak vybrat in-line brusle

Jak vybrat in-line brusle

 

Vybíráte brusle poprvé? Pak by se vám možná hodila menší rada do začátku, protože vybrat ty správné nemusí být jednoduché. Jestliže jsi jejich výběrem tedy nejste jistí, připravili jsme pro vás tento článek, kde vám poradíme, jak a podle čeho vybrat správnou velikost, i na jaké parametry se při nákupu in-line bruslí zaměřit. 

Velikost
Velikost bruslí se udává stejně, jako je tomu u bot. Brusle by nohu měla dobře fixovat, aniž by na ni tlačila. Co se týče dětských bruslí, u těch lze libovolně nastavovat více velikostí. Myslete na to, že do bruslí se vždy doporučuje nosit vyšší, silnější ponožky, aby nedocházelo k oděrkům na kůži. Brusle by tedy nikdy neměla v v obyčejných ponožkách sedět úplně ,,na doraz''. 

 


Systém zapínání
Systém zapínání ovlivňuje, jak pevně a dobře noha v brusli sedí. Správná fixace zajistí pohodlí a zejména bezpečnosti při jízdě. Setkat se můžete s upevněním prostřednictvím tkaniček nebo přezek. Výhodou tkaniček je, že se dají lépe a pevněji utáhnout, přezky jsou naopak mnohem rychlejší. V konečné fázi ale rozdíl skoro nepoznáte. Důležité jsou požadavky a preference každého jezdce a zejména fakt, jak dobře systém zapínání sedí. U lepších modelů se setkáte s kombinovanou variantou, tedy utažením tkaniček i přezek. Takový systém lze považovat za vůbec nejlepší, neboť zajišťuje nejlepší fixaci nohy a předchází vykloubení či odření nohou při delší jízdě. 

 


Výška boty
Pro začáteční jezdce se obvykle doporučuje bota vyšší a to z důvodu, že vysoká bota lépe obepne kotník a zajistí vyšší stabilitu. Vysoká bota ale může jezdce omezovat v pohybu, zejména pak u pokročilých bruslařů. Opět i zde je ale v konečné fázi volba brusle individuální dle pohodlí a preferencí jezdce.

Rám brusle
Rám konstrukce spojuje kolečka s botou. Obvykle jsou vyráběny z plastu, slitin hliníku či dalších kovů. Plastový rám je měkky, oproti konstrukcím kompozitovým, které jsou odolnější a zároveń lehčí. Nevýhodou je, že naopak hůře tlumí otřesy, čemuž se dá předejít změkčujícím vložkami do boty. Dle rámu lze pak brusle rozdělit do následujícíh kategorií:
- fitness brusle: vybaveny vyšším plastovým rámem, nízké hmotnosti.
- agressive brusle: nízký mohutný rám, pro maximální zajištění stability
- speed brusle: rám ze slitin hliníku či kompozitu nízké hmotnosti, cílem je dosažení vysoké rychlosti

 



Rozměry koleček
Rozměry koleček jsou udávány v milimetrech, např. 78x42 mm, přičemž první číslo označuje průměr kolečka, druhý, menší rozměr pak udává šířku kolečka. Obecné pravidlo je, že větší kolečka umožňují rychlejší jízdu. Menší kolečka jsou naopak pomalejší a brusle jsou tak snáze ovladatelné, proto jsou vhodné zejména pro začínající bruslaře.

Důležitým parametrem u bruslí jsou také ložiska, jejichž označení je udáváno na stupnici ABEC 1 – 9, vyšší číslo označuje vyšší kvalitu ložiska. Čím kvalitnější ložisko, tím menší odpor klade. Pokud plánujete na vyjížďky vyrážet častěji, vybírejte ložiska s označením minimálně ABEC 5. 

 

Údržba
Brusle přirozeně podléhají opotřebení a po spousta najetých kilometrech můžete zaznamenat podivné zvuky, zadrhávání, sjetý brzdový špalík apod. V tom případě bude potřeba brusle vyčistit a případně vyměnit opotřebované součástky.

Pokud jste začínající bruslař anebo kupujete brusle pro děti, doporučujeme zakoupit také chrániče na brusle a helmu, které jsou pro osoby do 18 let ze zákona povinné.

Příjemné nákupy vám přeje tým ACRA Sport.


 

Vybrat in-line brusle